Autor Wątek: Panoramiczne okno dachowe  (Przeczytany 23695 razy)

VENOM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 289
  • Thanked: 15 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: H + R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: SK
Panoramiczne okno dachowe
« dnia: 2018/06/17 20:22 »
Advertisement
Pogoda rozpieszcza, więc można delektować się jazdą z otwartym oknem dachowym. Jeszcze przed chwilą dosuwałem przyciskiem dach do samego końca. Dzięki Waszym poradom, pozwalam teraz ruchomej części zatrzymać się w miejscu, gdzie przewiduje to automat, kilka centymetrów przed końcem zakresu. Ekran ochronny spełnia wtedy najlepiej jak może swoje zadanie i dzisiaj, podróż z prędkością 100km/h z otwartym dachem była wielką przyjemnością. Można poczuć wiatr we włosach, jeśli się je ma oczywiście.  ;)

W trakcie urlopu, postaram się pobawić z jasnym obiektywem i wykonać zdjęcia całego oświetlenia „ambiente” nocą. Na mnie robi ono duże wrażenie. Ledy po bokach na całej długości panoramy są po prostu rewelacyjne.

Pytanie: czy otwarty dach zamknie się automatycznie w czasie postoju, jeśli czujnik deszczu wykryje wodę? Gdzieś o tym słyszałem, ale nie wiem, czy czujnik działa bez zapłonu, przecież wycieraczki raczej nie włączają się same. No ale dach to dach, może ma taką opcję?
« Ostatnia zmiana: 2018/06/17 20:39 wysłana przez VENOM »
 

Robert_em

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 161
  • Thanked: 18 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL R-Line
  • Silnik: 2.0TDI 150KM
  • Skąd: ERA
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #1 dnia: 2018/06/17 21:03 »
Niestety nie sądzę, chociaż przyznam szczerze - nie próbowałem  :P

Bardziej brakuje mi opcji komfortowego domykania, tak jak szyby boczne - jak przytrzymasz przycisk na pilocie dłużej to otworzysz lub zamkniesz wszystkie szyby, ale nie dach  :(
VW obciął tą funkcję, więc jest ona na mojej liście do dogrania po gwarancji  ;)
 

VENOM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 289
  • Thanked: 15 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: H + R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: SK
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #2 dnia: 2018/06/17 21:18 »
a mi nie obciął... samochód z 2018 , bez żadnych oznaczeń na tylnej klapie. Nie wiem z którego tygodnia produkcji, bo brałem auto ze stocku.  Idę w zaparte, że mam tę funkcję,  bo już dwa razy z niej korzystałem.  Naciskam przycisk zamykania na pilocie i do góry jadą mi szyby a i dach się zamyka. Nie wiem tylko czy działa to w druga stronę..., ale sprawdzę jutro i dam znać.

BTW Można sprawdzić gdzieś dokładną datę produkcji wozu?
« Ostatnia zmiana: 2018/06/17 21:20 wysłana przez VENOM »
 

Robert_em

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 161
  • Thanked: 18 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL R-Line
  • Silnik: 2.0TDI 150KM
  • Skąd: ERA
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #3 dnia: 2018/06/17 21:30 »
Ciekawe.. ja mam auto z początku produkcji z 2016 i nawet w instrukcji mam jak komfortowo zamykać/otwierać dach, ale nie działa i serwis stwierdził, że VW wycofał się z tej funkcji... Co nie znaczy, że nie można jej dograć..

A co do daty, to jeśli nie masz jej w dokumentach, to w Vinie bodaj jest rok i miesiąc zakodowany.
 

arekp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1426
  • Thanked: 177 times
  • Model: BMW X5
  • Wersja: 45e M-sport
  • Silnik: 3.0 R6 394KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #4 dnia: 2018/06/17 21:50 »
Kwestię domykania komfortowego u @rk rozwiązałem kodowaniem.

Z zamykaniem po wykryciu deszczu już nie jest tak kolorowo. Wszystko zależy od sterownika jaki macie w autach.

RLHS - na to nie pozwala, niestety @rk właśnie taki ma u siebie.
RLFS - przy tym da się to dokodować
 

VENOM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 289
  • Thanked: 15 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: H + R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: SK
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #5 dnia: 2018/06/17 22:08 »
Przeglądam protokół wydania samochodu i jest tylko rok:

(tu starałem się wrzucić zdjęcie, ale ani BBCode ani kod HTML z dwóch róznych hostów nie wchodzi. >:(

Nic nie mieszałem w kodach i ustawieniach, tak było w oryginale. Ten mój Tiguan jest dosyć dobrze doposażony, ale to chyba nie ma akurat znaczenia w tej kwestii.
 

Kabe

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1097
  • Thanked: 129 times
  • Model: Tiguan II
  • Silnik: 1,4 TSI 150KM ACT
  • Napęd: FWD
  • Skąd: WE
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #6 dnia: 2018/06/17 22:54 »
BTW Można sprawdzić gdzieś dokładną datę produkcji wozu?

Założyłem dedykowany wątek o tabliczce znamionowej dla przypomnienia i by łatwo znaleźć informację.
 

rk

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Thanked: 105 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL+R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: ZS
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #7 dnia: 2018/06/18 09:54 »
Jakiś czas temu regulator w Niemczech (lub Austrii) kazał VW to naprawić bo przekroczyli bezpieczne siły nawet gdy zadziałały ograniczniki. Z instrukcji po jakimś czasie usunęli opis komfortowego zamykania dachu.. Jest nawet TPI, żeby tłumaczyć klientom, że w nowych szyberdachach to już nie działa (i taki jest stan rzeczy). W Passatach podobno upgrade'owali ludziom soft i niektóre straciły tę opcję. Potem w styczniu 2017 (w normalnym T) zmienił się odrobinę dach panoramiczny i wygląda na to, że to zamykanie komfortowe niektórym działa. Arekp zakodował mi tą funkcjonalność VCDSem. Jestem zapominalski, więc z tego często korzystałem np. nie wychodząc z restauracji.
 

VENOM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 289
  • Thanked: 15 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: H + R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: SK
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #8 dnia: 2018/06/18 21:43 »
Właśnie sprawdziłem. Z kluczyka otwieram i zamykam wszystkie szyby w moim Tiguanie rok produkcji 2018. Równocześnie z szybami odjeżdża lub zamyka się okno dachowe. W wątku o tabliczce znamionowej wbiłem kod z mojej i tam też prośba o odczytanie ukrytych tam informacji.
 

VENOM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 289
  • Thanked: 15 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: H + R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: SK
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #9 dnia: 2018/07/09 04:30 »
Czy po pewnym czasie użytkowania,  rozkładany ekran ochronny wykazuje jakieś ślady zużycia? To jednak w częsci materiał a działają na niego spore siły, macie jakieś uwagi i wskazania?
 

rk

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Thanked: 105 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL+R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: ZS
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #10 dnia: 2018/07/09 09:54 »
Często jeżdzę z otwartym dachem, nic takiego nie zaobserwowałem.

Powyżej 70 km/h robi się troche hałas, więc zwykle wtedy przechodzę na uchylenie. Ale zdarzało się, że jeździłem również w okolicach 90-100 km/h.

W Golfie konstrukcja się ciut różniła, ale tam po prawie 70000 km też było ok.
« Ostatnia zmiana: 2018/07/10 14:29 wysłana przez rk »
 
The following users thanked this post: VENOM

MrBlacker

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1598
  • Thanked: 148 times
  • Model: Tiguan II Allspace
  • Wersja: Highline + Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #11 dnia: 2018/07/10 11:14 »
Ja z premedytacją nie zamówiłem otwieranego dachu z racji tej, że jak je miałem w poprzednich autach to praktycznie nigdy nie otwierałem. :)
Oczywiście w przypadku panoramy nie musimy otwierać dachu, a tylko roletę, aby podziwiać w dzień chmury albo w nocy gwiazdy na niebie.

Pytanie jednak jest inne. Czy nie przeszkadza Wam w Tiguanie jak w słoneczny dzień słońce "wali" prosto w dach?
Po pierwsze roleta przepuszcza jednak dużo światła do środka. Osobiście wolę jak w aucie mam ciemno nad głową.
Po drugie przez to, że roleta jest cienka i przepuszcza promienie słoneczne to wnętrze się trochę nagrzewa.

Dla mnie jeśli już chcemy otwierany dach to lepszym rozwiązaniem jest zwykły, krótki otwierany dach, który ma sztywną grubą osłonę nie przepuszczającą światła. Oczywiście pomijam wszystkie inne walory panoramy. :)
 

VENOM

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 289
  • Thanked: 15 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: H + R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: SK
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #12 dnia: 2018/07/10 12:43 »
Ja jeszcze nigdy nie zaciągnąłem rolety. Lubie jasne wnętrze samochodu. Okulary przeciwsłoneczne i klimatyzacja wystarczają ;)
 

TMP

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 449
  • Thanked: 93 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL Offroad
  • Silnik: 2.0 TSI 180KM
  • Napęd: 4x4
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #13 dnia: 2018/07/10 14:12 »
Przez jesień i zimę jeździłem z non-stop odsłoniętym dachem (przy okazji dementuję pogłoski by od szkła dachu biło zimno). Na wiosnę/w lato zdarzyło się skorzystać z rolety przy jeździe lub parkowaniu w silnym słońcu. Czy samochód nagrzewa się od szklanego dachu jakoś bardziej to trudno ocenić, ale z pewnością szybciej można go przewietrzyć po postoju mając możliwość otwarcia owego dachu. W trakcie jazdy i tak działa klimatyzacja.

Fakt, że roleta nie odcina 100% światła nie przeszkadza w jeździe - to co wpada do wnętrza jest wystarczająco przytłumione. Relacja oparta na wersji z jasną podsufitką.


 

rk

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Thanked: 105 times
  • Model: Tiguan II
  • Wersja: HL+R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI 220KM
  • Skąd: ZS
Odp: Panoramiczne okno dachowe
« Odpowiedź #14 dnia: 2018/07/10 14:45 »
Z czarną podsufitka tez jest OK. Ja roletę zamykam tylko jak parkuję late w nasłonecznionym miejscu. Zdarza się to sporadycznie. Szkoda mi skórzanej tapicerki, poza tym jej powierzchnia jest chłodniejsza po takim zabiegu. Nie należy mylić tego z temperaturą powietrza wewnątrz auta. Przewietrzenie auta jest błyskawiczne i w zasadzie nie wymaga otwarcia bocznych okien (można jechać znacznie szybciej).

Niestety nie jest mi znany stopień filtrowania UVA przez okno dachowe (pewnie jest spory tak jak przy przedniej szybie - tak mają inni producenci, ale szukam potwierdzenia). Jeśli jest słaby to na pewno roleta może pomóc.

Non stop otwarta roleta ani razu nie przyczyniła się do kłopotów z odczytaniem czegokolwiek z AID czy ekranu DP. Generalnie AID jest mega dobrze zrobiony pod tym kątem[lepiej niż standardowe zegary], do tej pory ani razu mi się nie zdażyło by słońce padające przez boczne szyby przeszkadzało. W DP to się zdarza (również przez boczne szyby).

Podczas normalnej jazdy z otwartą roletą nie ma żadnych problemów w stosunku do aut bez szyberdachu. Na pewno jest jaśniej i przyjemniej. MIałem w Golfie 7 (i poprzednich autach) normalny, krótki szyberdach i to co jest w T2 jest moim zdaniem dużo lepsze.

Także to co czym pyta/o czym pisze MrBlacker nie ma miejsca.